Ірина Гардубей, сімейний лікар АЗПСМ №17 "Медичного центру Сім'я", розповідає про надлишкову масу тіла, ожиріння, до чого це призводить і як собі допомогти.
Ожиріння – це захворювання, за якого надлишок накопиченого в тілі жиру несприятливо впливає на стан здоров`я.
З 1997 року ВООЗ оголосила, що в світі спостерігається глобальна епідемія ожиріння. В Україні із зайвою вагою живе 58,4%, а з ожирінням – 24,1% населення.
Ожиріння призводить до серйозних ускладнень, а саме:
- розвитку серцево-судинних захворювань,
- збільшується ймовірність інфарктів і інсультів, гіпертонії,
- розвитку ЦД.
Тут слід відмітити, що схильність до інсулінозалежного ЦД у пацієнтів із ожирінням зростає до 40 разів.
А також появу захворювань респіраторної системи, опорно-рухової системи, збій в гормональній системі.
Серед причин ожиріння, необхідно виділити розбалансування калорійності харчування тобто з їжею надходить більше калорій ніж витрачається протягом дня, а також зниження рівна фізичної активності.
Як цьому запобігти?
Розпочати слід із відвідування свого сімейного лікаря, де на прийомі вам визначать ІМТ, ОТ, виміряють АТ, цукор крові.
20 лікарів нашого центру пройшли навчання "Основи дієтології та дієтотерапії при метаболічному синдромі", які проводила лікар-дієтолог Тетяна Лакуста. Тому наші сімейні лікарі нададуть вам поради щодо збалансованого харчування, розрахують добову потребу в калоріях.
Слід зауважити, що є ряд пацієнтів із дефіцитом маси тіла. Такі пацієнти, звернувшись до сімейного лікаря, теж отримують поради щодо збалансованого харчування.
Наслідки ожиріння дуже важкі. Профілактика ожиріння зводиться до дотримання принципів здорового способу життя. Дієта має бути повноцінною, але калорійність необхідно обмежувати. Цього можна домогтися, зменшуючи кількість продуктів, які містять надлишок жирів, цукру, вуглеводнів. Збільшити споживання овочів, фруктів, ягід, бобових, цільних круп.
Дієту повинна доповнювати фізична активність. А це для дорослих – 2,5 год в тиждень, а для дітей – щоденне фізичне навантаження протягом години.
Відвідуючи, з певною кратністю, свого сімейного лікаря, дотримуючись його порад і настанов, спільними зусиллями можна домогтися зниження ваги і без прийому спеціальних лікарських засобів, що позитивно вплине на ваш організм і здоров’я.
Будьте здорові.