Тетяна Піпак, медична сестра АЗПСМ №1 "Медичного центру Сім'я", розповідає про цукровий діабет.
14 листопада – День боротьби з цукровим діабетом.
Цукровий діабет входить в тріаду захворювань, які найчастіше приводять до інвалідності та смерті (ССЗ, онкологія, ЦД).
Є три основні типи діабету:
Діабет 1 типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати глюкозу зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом, запобігти захворюванню майже неможливо.
Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету. Більшість випадків пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
Тому саме на нього ми хочемо звернути вашу увагу!
Профілактика
Окрім генетичних чинників, ризик появи діабету підвищують чинники, пов'язані зі способом життя. Здоровий спосіб життя може допомогти попередити розвиток діабету і навіть сповільнити прогресування хвороби.
Щоб вберегтися від діабету 2 типу, необхідно:
- підтримувати нормальну вагу тіла;
- бути фізично активним – приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
- дотримуватися здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів в раціоні;
- утримуватися від тютюнопаління.
Як змінити харчування, щоб знизити ризик розвитку діабету?
-
Щоб зменшити ризик появи діабету, варто мінімізувати споживання або взагалі відмовитися від доданого цукру та попередньо оброблених продуктів харчування.
-
Намагайтеся збільшити споживання клітковини – овочів та фруктів. Фрукти та овочі, які не містять крохмалю, повинні становити щонайменше половину щоденного раціону.
-
Бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох) також містять багато клітковини та корисного для здоров’я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, як правило, споживають менше калорій, не набирають надмірної ваги, а отже мають менший ризик розвитку діабету.
Ознаки захворювання: надмірне сечовиділення; спрага; постійне відчуття голоду; втрата ваги; постійне відчуття втоми; погіршення зору; безпричинна втрата ваги; абдомінальне ожиріння.
ЦД 2 типу може протікати на початку безсимптомно.
Ви в групі ризику якщо:
- Маєте вік 45+;
- Надмірна вага чи ожиріння;
- Малорухливий спосіб життя;
- Паління;
- Родичі з цукровим діабетом;
- Був гестаційний діабет;
- Порушення толерантності до глюкози.
Норма рівню глюкози в крові натще є від 3,3 до 5,5 ммоль/л.
Якщо вам виповнилося 45 років, то раз на два роки потрібно здавати кров на глюкозу.
Але якщо ви знаходитеся в групі ризику, то потрібно раз в рік.
Зверніться до свого сімейного лікаря, якщо у вас: високий ризик ЦД 2 типу, рівень глюкози вище норми, є хоча б 2 симптоми ЦД.
Змінити харчові звички вам допоможе сімейний лікар. Він проаналізує ваші звички, допоможе порадами та підтримкою. При необхідності зробить додаткові обстеження та скерує до ендокринолога.
А також за потреби випише ліки по програмі «Доступні ліки», які ви зможете придбати безкоштовно або з мінімальною доплатою.
Бережіть своє здоров’я!