Яна Маняк, сімейний лікар АЗПСМ №16 МЦ "Сім'я" – популярно про вірусні гепатити: різновиди, небезпека захворювання, профілактика.
Сьогодні ми поговоримо про шляхи передачі вірусних гепатитів.
Нажаль, в повсякденному житті, багато хто не дотримується простих правил. Отож, що потрібно робити щоб запобігти інфікування гепатитами, як вберегтися від них?
Основні види гепатитів – це гепатит А Б та С.
Вірусний гепатит А, або "хвороба брудних рук" – називають його так тому, що інфікована людина виділяє збудник через випорожнення при недостатній гігієні рук. Вона заражає воду і продукти харчування. Інша людина, споживаючи цю воду та продукти харчування, заражається.
Відповідно, симптомами вірусного гепатиту є загальна слабкість, втомлюваність, підвищена температура, болі в животі, нудота, блювота, жовтушність шкіри, склер, потемніння сечі, посвітлішання калу.
Час від моменту зараження до появи перших симптомів може сягати до 30 днів. Людина в цей час активно виділяє збудник. Проте, вона не знає про своє інфікування і заражає інших.
Щоб запобігти інфікуванню гепатитом А, вчасно мийте руки перед і після відвідування туалету, перед прийомом їжі. Добре помийте овочі та фрукти під проточною водою. Якщо вода, яку ви споживаєте викликає у вас сумніви, прокип'ятіть її протягом 10 хвилин і дайте відстоятись.
Від гепатиту А в Україні існує вакцинація. Проводиться вона як діткам, так і дорослим. Роблять це дві дози з інтервалом 6-12 місяців.
Щодо вірусного гепатиту В тут ситуація дещо складніша та серйозніша. Вірус надзвичайно стійкий у навколишньому середовищі, зберігається там тижнями.
Він є дуже заразним. Основні шляхи його передачі найперше – це через кров: під час переливання крові, під час хірургічних маніпуляцій, під час відвідування стоматолога, при манікюрі, при татуюваннях і пірсингах.
В побуті гепатит В не передається, тому користуватися спільним посудом можна.
Також від гепатиту В існує вакцинація, яку починають ще в пологовому будинку. Другу дозу роблять у два місяці, а третю – у 6 місяців.
Якщо з якихось причин у дитинстві вакцинація від гепатиту В не була проведена, її можна починати у будь-якому віці з інтервалом між трьома дозами – один місяць.
І, нарешті, вірусний гепатит С. Його ще називають лагідним вбивцею: хвороба протікає безсимптомно і часто закінчується цирозом, або раком печінки.
Шляхи передачі вірусного гепатиту С такі самі, як і при гепатиті В. Важливо пам'ятати, що цей гепатит не передається через рукостискання, поцілунки, через грудне молоко, через укуси комах та через посуд.
Нажаль, від гепатиту С не існує вакцинації. І, навіть, якщо ви перехворіли й успішно вилікувались, можливо повторне зараження даним видом гепатиту.
Тож, хочу наголосити на рутинних скринінгах та медичних оглядах – для того, щоб виключити або підтвердити діагнози гепатиту.
Ви можете звернутися до вашого сімейного лікаря і пройти експрес-тести для виявлення гепатиту В та гепатиту С.
Пам'ятайте, що ваше здоров'я у ваших руках: вчасно мийте руки, дотримуйтеся простих правил гігієни, вчасно вакцинуйтеся, уникайте контактів з кров'ю.
Профілактика – це завжди краще і дешевше, ніж лікування.
Бережіть себе і будьте здорові!