Сьогодні відзначають День здорового харчування і відмови від надмірностей у їжі, започаткований 2 червня 2011 року.
Метою його проведення є привернення уваги до питань культури харчування, особливо зараз, коли число людей у світі з надмірною вагою з року в рік зростає.
Зміцнення здоров’я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку, заохочення щодо здорового способу життя… Саме такі завдання стали головними для системи охорони здоров’я в Україні і в інших країнах.
Здорове харчування – це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах, а також це любов та повага до себе. Це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, сприяє зміцненню його здоров’я та профілактиці захворювань. Дотримання правил здорового харчування в поєднанні з регулярними фізичними вправами скорочує ризик хронічних неінфекційних захворювань (ХНІЗ), таких як абдомінальне ожиріння, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, підвищений артеріальний тиск (АТ) і онкологія.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), здоров’я людини майже на 80-85% залежить від того, які поживні речовини (нутрієнти) вона споживає. Доведено, що нераціональне харчування суттєво впливає на тривалість і якість життя людини, призводить до порушень ліпідного, вуглеводного та пуринового обмінів та ін. Надмірності у їжі створюють несприятливі умови для роботи майже усіх систем внутрішніх органів та призводять до аліментарного ожиріння (АО).
АО – хронічне, поліетіологічне й багатофакторне захворювання, яке характеризується надмірним накопиченням жирової тканини в організмі, при цьому часто розвиваються супутні захворювання – артеріальна гіпертензія (АГ), ішемічна хвороба серця (ІХС), формується цукровий діабет (ЦД) та метаболічний синдром (МС). З позицій дієтології основними причинами АО є висококалорійна їжа, яка значно переважає добові енергетичні витрати, надмірний вміст жирів та вуглеводів у раціоні, низький рівень фізичної активності.
На даному етапі життя все більше людей прагне простої, здорової їжі вивчаючи інформацію про склад продукту, шукають заміну не корисних продуктів на корисні.
МОЗ України нагадує правила здорового харчування, дотримання яких допоможе почуватися краще, а також запобігти розвитку багатьох захворювань.
Прості кроки до здорового раціону:
- поступово додавайте у щоденний раціон салати (із сирих різнокольорових овочів);
- використовуйте оливкову олію (при не великих температурах) для приготування їжі (а краще тушкувати, запікати);
- включіть до раціону здорові перекуси із сухофруктів, горіхів, яблук, ягід;
- снідайте нежирним супом, салатом або кашею;
- їжте 3-4 разів на день невеликими порціями, їжте повільно, ретельно пережовуйте;
- їсти бажано в один і той самий час, але не пізніше ніж за три години до сну;
- замініть інгредієнти страв на менш калорійні – майонез на йогурт, цукор на мед, цукерки на сухофрукти тощо;
- активний спосіб життя має відомі переваги у забезпеченні здорового і тривалого життя. Щоденні, улюблені вами види фізичної активності є найкращим варіантом дозвілля.
Поступово ваше харчування стане здоровішим та смачнішим.
Бережімо себе і харчуймося правильно!