Леся Буркова, сімейний лікар АЗПСМ №19 "Медичного центру Сім'я", розповідає про скринінгові обстеження для груп пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку захворювань.
Скринінг – це вид медичних обстежень, який проводиться для попередження та ранньої діагностики захворювань. Тобто, допомагає виявити хворобу, коли вона ще не проявляє жодних симптомів. Скринінгові обстеження є дієвим інструментом в профілактиці захворювань.
До скринінгових методів виявлення належать: опитування, оцінка ризиків, проведення швидких тестів, направлення до закладів охорони здоров’я з надання вторинної (спеціалізованої медичної допомоги).
Після проходження обстеження пацієнт отримує висновок про стан здоров’я і рекомендацій щодо профілактики.
В МІС (медична інформаційна система) наявна функція для відправлення СМС повідомлення пацієнтам із факторами ризику та вікових груп із запрошенням пройти скринінгові обстеження до сімейного лікаря. Не ігноруйте дані СМС повідомлення, адже профілактика та виявлення хвороб на ранніх стадіях сприяє успішному лікуванню та повному одужанню.
Серед жіночих онкозахворювань лідирує онкологія молочної залози. Тому жінкам у віці 50-69 років, а при наявності факторів ризику – із 40 років рекомендується кожні 2 роки з метою профілактики проходити мамографію.
До факторів ризику раку молочної залози належать:
- обтяжений спадковий анамнез;
- пізнє перше дітонародження (30 р і старше);
- безпліддя;
- пізня менопауза (55 р старше);
- тривала гормонозамісна терапія менопаузи;
- постменопаузальне ожиріння;
- вживання алкоголю, куріння.
Мамографія здатна знайти навіть мікроскопічні пухлини, які можна легко видалити, що сприяє повному одужанню і збереженню грудей.
Колоректальний рак об’єднує кілька захворювань, при яких злоякісні новоутворення утворюються в різних відділах кишечника.
Обтяжений спадковий анамнез по колоректальному раку – це:
- сімейний аденоматозний поліпоз;
- спадковий неполіпозний колоректальний рак;
- запальні захворювання кишківника;
- аденоматозні поліпи.
За наявності даних факторів ризику скринінгові обстеження проводяться щороку. А у віці 50-75 років – кожні 2 роки.
Скринінг включає: опитування, аналіз калу на приховану кров та направлення на колоноскопію.
Рак передміхурової залози – займають друге місце серед чоловічої онкології. При ранньому виявленні злоякісна пухлина піддається хірургічному видаленню, що в більшості випадків дозволяє повністю вилікувати хворобу.
У зону ризику входять чоловіки:
- 50 років, і старші з низьким ризиком;
- 45 років, і старші з середнім ризиком – обтяжений спадковий анамнез (рак передміхурової залози у родичів у віці до 65 років);
- 40 років, і старші з високим ризиком – обтяжений спадковий анамнез (рак передміхурової залози у кількох родичів у віці до 65 років).
Методами виявлення є опитування пацієнта, тест на простат специфічний антиген або направлення до закладів надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.
При ПСА менше 2,5 – скринінгові обстеження проводяться кожні 2 роки.
При ПСА більше 2,5 – щороку.
Будьте здорові!