
Депресія: серйозніше, ніж ми звикли думати
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів. Українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.
Що таке депресія
- Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи.
- Депресія у жінок розвивається значно частіше, ніж у чоловіків.
- Депресія – це не вияв слабкості, не хандра і не ПМС. Це хвороба, яка може виникнути у кожного.
- Депресія: симптоми і ознаки
- Розрізняють різні ступені депресії: легкий, середній і важкий. Все залежить від кількості симптомів та їх важкості. Важливо також враховувати, чи проявлялись маніакальні епізоди.
- Незалежно від типу, депресія може бути хронічною (розвиватись впродовж тривалого періоду часу) і епізодичною, з рецидивами (особливо, якщо депресію не лікують).
- Депресивні епізоди, що повторюються, називають рекурентними депресивними розладами.
Симптоми депресії:
- пригнічення,
- втрата інтересу,
- неможливість відчувати радість,
- зменшення життєвої енергії, пасивність,
- тривога,
- сонливість або безсоння,
- низька концентрація
- втрата апетиту,
- низька самооцінка,
- відчуття провини чи відчаю,
- думки про самогубство.
При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. І в залежності від того, скільки ознак депресії виявлено і наскільки вони виражені, депресію кваліфікують як легку, середню або важку.
У людини з легкою формою з'являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, але це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.
Ще депресія буває в складі біполярного афективного розладу. В цьому випадку між депресивними та маніакальними фазами є періоди абсолютно нормального життя. У маніакальній фазі людина перебуває у збудженому, веселому або роздратованому настрої, гіперактивна, багато говорить і мало спить, а її самооцінка підвищена.
Чому виникає депресія: причини
Неможливо назвати одну причину депресії, адже депресія розвивається в результаті складної взаємодії соціальних, психологічних та біологічних факторів.
Дуже часто поштовхом до депресії стають негативні події: втрата роботи, смерть когось із рідних, психологічна травма, важка стресова подія. У свою чергу, депресія може послабити стресостійкість, порушити нормальну життєдіяльність, погіршити життєву ситуацію, в результаті чого депресія переходить у більш важку форму.
Профілактика депресії
Щоб не допустити депресії, вчіться думати позитивно. У складній життєвій ситуації намагайтеся відшукати позитивні моменти.
Звісно, бувають ситуації, в яких знайти світлий бік практично неможливо (наприклад, смерть близької людини). Тому важливо не тримати всі емоції в собі: діліться думками, страхами з друзями, близькими людьми або тими, хто переживає схожі емоції (в Україні працюють центри, що діють за принципом рівний рівному).
Не намагайтеся всім догодити, ставте досяжні цілі і завдання, а роботу відокремлюйте від відпочинку.
Займайтеся спортом і привчайте до активного способу життя своїх дітей. Відмовтесь від алкоголю та наркотиків – вони посилюють депресію.
Якщо відчуття втоми, апатія чи тривога не покидають вас понад два тижні, зверніться до лікаря. Спершу – до сімейного лікаря, він зможе оцінити ваш стан і за потреби направить фахівця вузького профілю.
Як допомогти людині, яка страждає на депресію?
- Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти, вислухайте людину без упереджень та запропонуйте свою допомогу;
- Запропонуйте сходити на консультацію до лікаря разом;
- Допомагайте людині робити повсякденні справи та дотримуватися режиму харчування та сну;
- Сприяйте регулярній фізичній активності та участі у соціальному житті;
- Заохочуйте зосереджуватися на позитивних речах.
Лікування депресії
Легку форму депресії можна вилікувати без медикаментів, за допомогою певних психотерапевтичних методів. Але при середній та важкій формі може знадобитись медикаментозне лікування і психотерапія з кваліфікованими спеціалістами.
Самолікування депресії антидепресантами є дуже небезпечним. Антидепресанти можна примати тільки за призначенням лікаря. Нехтування цим правилом може призвести до посилення депресії.
Будьте здорові та бережіть себе!
Підписуйтеся на нас:
Facebook: https://www.facebook.com/medtsentr.simia
Більше інформації на нашому сайті:
https://mukcpmsd.med.ukraina.org.ua/
Електронна адреса: medtsentrsimia@gmail.com
Телефонуйте до кол-центру за номером телефону:
095-0000-343 з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 18.00 к.ч.
Наша адреса: м. Мукачево, вул. Я.Мудрого, 48