З 18 до 24 листопада відзначається Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів.
Стійкість до протимікробних препаратів виникає тоді, коли мікроорганізми (бактерії, віруси, грибки або паразити) набувають захист від ліків, що мають їх знищувати.
До поширення антимікробної резистентності призводить самолікування інфекцій антибіотиками без консультації з лікарем. Така неправильна практика відбувається, коли хворі купують антибіотики без рецепта лікаря.
Стійкість до протимікробних препаратів у час війни особливо небезпечна. За правильного застосування такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте якщо у хворого або пораненого є стійкість до антибіотиків, це сильно ускладнює його лікування й одужання, а отже збільшується навантаження на медичну систему в такий критичний час.
Серйозним кроком для розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску і нераціонального вживання антибіотиків стало запровадження з серпня 2022 року електронного рецепта на них. За весь час було виписано 933 тисячі електронних рецептів на антибіотики.
Електронний рецепт можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Для пацієнтів він є додатковим кроком до зручного, а головне – безпечного отримання потрібних ліків.
Щоби запобігти розвитку стійкості до протимікробних препаратів, пацієнтам варто:
- Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря. Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях.
- Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.
- Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.
- Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування.
Щоб запобігти та зменшити поширення стійкості до антибіотиків, медичні працівники можуть:
- Говорити з пацієнтами про те, як правильно приймати протимікробні препарати, про стійкість до антибіотиків та про небезпеку їхнього неправильного використання.
- Комунікувати з пацієнтами про профілактику інфекцій. Вакцинуватися самим та пояснювати важливість своєчасного вакцинування пацієнтам.
- Забезпечувати чистоту своїх рук, інструментів, медичного обладнання, та приміщень лікарні.
- Призначати протимікробні препарати лише тоді, коли вони необхідні, відповідно до чинних галузевих стандартів.